szczeciński portal dla rodziców
o tym, jak i gdzie dzieci mogą
rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności

Pan Toti - seria książeczek dla dzieci

Kącik książkowy - Książki 4-6

totiPrzedstawiamy serię książeczek o Panu Totim - małym ludku, podobnym do Muminka, mieszkającym w pniu drzewa. Przygody tego niezwykłego stworzonka przeznaczone są dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat. Ciekawa fabuła, pozytywne przesłanie i barwne ilustracje na pewno znajdą wielu małych czytelników.

 

Gliwicka autorka Sorn Gara wymyśliła dla dzieci pociesznego bohatera: Pana Totiego – ni to człowieczka, ni to Muminka, niepodobnego do żadnej postaci z kreskówek. Pan Toti ma sobie tylko właściwy wygląd i charakter. Posiada pewne nawyki i upodobania, które obserwować możemy w kilku książeczkach, tworzących serię. Na pierwszych kartach każdej z nich autorka umieściła krótkie wprowadzenie – opis Pana Totiego, który przybliży bohatera nowym czytelnikom; zaś tym sięgającym po kolejną książeczkę przypomni jego postać. Taka powtarzalność motywów tworzy spójność serii i buduje w wyobraźni małego odbiorcy obraz bohatera znajomego i bliskiego, któremu chce się towarzyszyć w coraz to nowszych przygodach. Na pierwszej stronie przedstawiają się też inne postacie, występujące w książeczce.

pantotiPan Toti mieszka w pniu starego drzewa, rosnącego w fantastycznej krainie, pełnej dziwnych kształtów. Pod jego mieszkaniem znajduje się kopalnia, w której poszukuje on skarbów. Znalezione przez niego czarodziejskie przedmioty powodują szereg ciekawych zdarzeń. Właśnie wokół tych magicznych akcesoriów zbudowana jest fabuła każdej opowiastki. Każda z nich kończy się też wyraźnym morałem i ma walor edukacyjno-wychowawczy. Autorka w sposób przystępny kilkuletnim dzieciom dotyka takich tematów jak przyjaźń, smutek, radość płynąca z pomocy innym.

Niewątpliwym atutem serii o Panu Totim jest grafika, opracowana przez samą autorkę. Barwne, choć proste i nieprzeładowane ilustracje, przyciągają wzrok, co podoba się dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jednocześnie – co ważne - nie męczą dziecięcych oczu. Rodzaj i wielkość czcionki oraz interlinia zostały dostosowane do możliwości percepcyjnych dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę z samodzielnym czytaniem. Dodatkowym atutem jest występująca na pierwszej stronie każdej książeczki informacja od bohaterów, jakim kolorem zapisane są ich wypowiedzi. Dzięki temu prostemu zabiegowi dziecko, czytając dialog, po kolorze poznaje, kto mówi. Zapewnia to dzieciom, zwłaszcza tym najmłodszym, jeszcze większą łatwość czytania.

pantoti2Książeczki z serii o Panu Totim spodobają się zarówno tym kilkulatkom, które nie potrafią jeszcze same czytać, jaki tym dzieciom, które już próbują to robić. Nadają się jako lektura na codzień i na dobranoc. Czy Pan Toti zdobędzie serca małych czytelników tak, jak zrobili to Martynka czy Pan Kuleczka? Przekonajcie się sami!

Na serię książeczek o Panu Totim składają się nastepujące pozycje:

Pan Toti
Pan Toti to człowiek mały jak palec. Codziennie schodzi do ukrytej pod podłogą kopalni szukać skarbów... W tej książce Pan Toti znajduje czarodziejskie pudełko. Dostaje pod opiekę jajo. Zostaje oszukany i wydaje się, że nie ma już nadziei, kiedy znalezione pudełko ujawnia swoją czarodziejską moc..

Pan Toti i czarodziejska różdżka
Pan Toti znajduje w kopalni różdżkę. Jest magiczna, to pewne, ale wszystkie czary wychodzą na odwrót. Pojawia się nieznajomy złośliwiec. Pan Toti staje się starcem. Auto zostaje rozbite... Przyjaciel – Hehel odkrywa tajemnicę różdżki. Teraz marzenia mogą się spełniać.

Pan Toti i ufoludki
Czy to możliwe, że w cyrku występują ufoludki? Pan Toti odkrywa mistyfikację. W kopalni znajduje czarodziejską torbę, która okaże się bardzo przydatna w przemierzaniu niebezpiecznych krain.

Pan Toti i powódź
Czy znaleziona w kopalni stara, zardzewiała rura może być przydatna? Czy bliźniacy znowu oszukają Pana Toti, i czy wyspa zostanie zalana? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tej książce. Dowiesz się również jak rozpoznać Syriusza na niebie i poznasz przepis na ciasteczka Pana Toti.

Autorka: Sorn Gara
Książki wydane przez Wydawnictwo Skrzat
www.pantoti.pl